יועץ אסטרטגי לעסקים – גיבוש אסטרטגיה ועמידה ביעדים

אסטרטגי

ניווט מהיר במאמר

במשך עשרות שנים סרבו מרבית החברות הישראליות לקבל שירותי ייעוץ אסטרטגיים. ככה זה כשקו מחשבה השולט הוא ש"אף אחד לא יודע מה טוב בשביל החברה יותר מאיתנו". אלא שבשנים האחרונות אלפי חברות הבינו שראייה מקצועית ואובייקטיבית מבחוץ עשויה לחולל מהפך של ממש, ורבות מהן החלו להתקשר עם יועץ תקשורת, איש יחסי ציבור וגם יועץ אסטרטגי בדרך להפיכתן לסיפור הצלחה כביר. מהו תפקידו של היועץ האסטרטגי? באלו תחומים הוא יכול לעזור? ומהן דרכי פעולתו? להלן התשובות.

 

יועץ אסטרטגי – תפקידו בתחום העסקי

יועץ אסטרטגי הוא האיש האחראי על עיצוב והקניית דרך החשיבה וההתנהלות של חברה, אל מול גורמי השוק החיצוניים (בעיקר) – הלקוחות, המתחרים, ענף הפעילות וכדומה. זהו האדם שמחליט למעשה על מטרות החברה ויעדיה למשך טווח הזמן הארוך יחסית ועל כל תוכניות הפעולה להשגתן. ייעוץ אסטרטגי נדרש במספר רב של מקרים, בראשם שינויים בסביבתה העבודה, פערים בביצוע הפוגעים ביעילות וביצועי החברה, רצון להאיץ את פעילות החברה ועוד. על מנת לעמוד במשימתו, יועץ אסטרטגיה איכותי הופך לתקופת זמן מסויימת (בדרך כלל מספר חודשים) לחלק אינטגרלי מהארגון. הוא לומד אותו על בוריו (מבחינת שוק, מתחרים, לקוחות, התנהלות ועוד) ויחד עם המנהלים בכל הרמות ואף העובדים עוזר לקבוע את האסטרטגיה המתאימה ביותר.

 

בחלוף זמן מה, לאחר אפיון החברה בצורה מדוקדקת וקבלת כל המידע הרלוונטי, ניתן להתחיל להציג מסקנות ייעוץ ראשונות שכוללות תוכנית אסטרטגית מתאימה, שיטות להרחבת הפעילות וכיווני צמיחה, ניהול משברים אפשריים, עבודה יחד עם שותפים ומתחרים וכמו כן, קביעת שיטות פעולה להשגת יחסי ציבור מתאימים לארגון דרך מדיה חברתית ורשתות התקשורת, קמפיינים שיווקיים ועוד. בשלב הסופי נעשית הטמעה של האסטרטגיה בקרב הדרג הניהולי בחברה, ומשם הדרך לשאר העובדים והגורמים הרלוונטיים – קצרה.

יועץ אסטרטגי פוליטי – התחום שמכתיר "מלכים"

תחום ספציפי של ייעוץ אסטרטגי הוא התחום הפוליטי. ישויות פוליטיות מעוניינות ליצור לעצמן את התדמית הרצויה בזמן נתון, להביא לתפיסה הציבורית הנכונה ולממש את המטרות שהציבו בפניהן בטווח הזמן הלגיטימי. יועץ אסטרטגי פוליטי מקצועי ומנוסה הוא בדיוק האיש שיוביל אותן לכך. היועץ הופך למעשה לשותף מלא בחייו של הפוליטיקאי (או הגוף הפוליטי המעסיק אותו) כך שהציבור נחשף לתכנים שתוכננו להצגה בפניו באופן קפדני ולא על דרך המקרה. באופן זה כל נאום, הופעה, ראיון או קמפיין הינם תולדה של מחשבה, תכנון מראש והיצמדות לחזון והערכים שנקבעו.

יועץ אסטרטגיה

מעבר ליצירת התדמית הרצויה והתוכנית האסטרטגית המתאימה להשגתה, אחד הדברים החשובים ביותר שנמצאים תחת אחריותו של יועץ אסטרטגיה פוליטי הוא ניהול משברים תקשורתיים, למשל. אותם משברים יכולים להתרחש כתוצאה ממקרה בלתי מתוכן, כניסת יריב חדש או שינויים פנים ארגוניים/מפלגתיים/קבוצתיים. תרחישים שכאלה הם דבר מאוד שכיח בעולם הפוליטי הסוער והדינמי של ימינו, ורק יועץ אסטרטגי מקצועי ומנוסה ואיש יח"צ ידע כיצד לנהלם בצורה נכונה ולהוציא את הלקוח שלו ללא פגע ואפילו מחוזק יותר.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיעניינו אותך